May 20 & 21, 2017 at the Earl J. Barbry, Sr. Convention Center
at Paragon Casino Resort on the Tunica-Biloxi Reservation, Marksville, Louisiana
       Home   Schedule   Headstaff   Directions   Accommodations
  Vendors   Performers   Contests   History   Sponsors   Partners
Pictures   Pow Wow Etiquette   Contact Us   Links   School Project
Contests
Prior Years Contest
Winners
Competition Rules
Drum Contest Rules
Scroll down to see entire list...
T u n i c a - B i l o x i   T r i b e   o f   L o u i s i a n a
2013 Contest Winners
Category                  Name        Tribal Affiliation        Place
Southern Drum        
                           Sizzortail                                      1
                           Ottertrail                                      2
                           The Ramblers                                3
                   
Northern Drum       
                           Buffalo Boy                                   1
                           Medicine Tail                                2
                          Young Buffalo Horse                        3
                    
Friday Committee Mystery Special
(Winner Take All)
                       
Men's Grass        
                     Roberts, Peanutt         Choctaw, Nakoda        1

Men's Straight        
                      Morris, Zack               Sac & Fox                   1

Women's Cloth       
                  Good Fox, Angie         Sac & Fox, Comanche      1
                   
Golden Age Men - Southern        
                      Tsasie, Lerry              Kiowa, Navajo            1
                      Morris, Zack               Sac & Fox                   2
                      Tsatoke, Gene           Kiowa, Navajo            3
                      Beaver, Vance           Muscogee-Creek          4
                   
Golden Age Men - Northern       
                      Pushetonaqua, Wayne        Meskwaki            1
                      Butler, John                      Sac & Fox           2
                   
Golden Age Women - Southern       
               Tsisie, Pawlina        Otoe Missouria, Quapaw         1
                Rice, Billie        Quapaw, Ponca, Osage, Otoe      2
               Butler, Kathy           Alabama - Coushatta              3
               West, Deborah         Lipan Apache                       4
                   
Golden Age Women - Northern       
              Pushetonequa, Annamae        Lakota                     1
              Shields, Suldestine                Pawnee                   2
              Eason, Susan                   CTNEAL (Cherokee)        3
                   
Men's Straight       
              Todome, Audie                  Ponca, Comanche        1
              Wahpepah, Redsky            Kickapoo, Blood           2
              Hamilton, Juaquin          Sac & Fox, Cheyenne       3
             Big Mountain, James        Comanche, Mohawk        4
                   
Men's Traditional        
        Wahwestten, Tony        Prairie Band Potawamie         1
        Street, Lonny                            Meskwaki                 2
        Big Mountain, Turtle    Cree, Mohawk, Comanche        3
         Lincoln, Robert                         Ojibwe                    4
                   
Men's Grass       
         Roberts, Peanutt                Choctaw, Nakoda             1
         Little Sky, Trae                  Lakota - Nakoda               2
        Goodwill, Clifton     Cree, Osibwe, Lakota, Dakota      3
        Bolin, Mark                          Cherokee                       4
                   
Men's Chicken       
         Screaming Eagle              Eastern Band Cherokee        1
         Hall, Craig                                 Blackfeet                 2
         Wahpepah, Notah                      Kickapoo                 3
         Stephenson, James                    Wumbee                  4
                   
Men's Fancy       
         Lonelodge, J.R.                   Arapaho, Cheyenne        1
         Primeaux, Graham                   Sac & Fox                  2
         Bullock, Gabe                      Alabama, Sac & Fox        3
         Burridge, Hunter                 Coushatta - Alabama        4
                   
Women's Cloth       
           Harris, Sandy                     Ponca, Sac & Fox            1
           Hamilton, Dyanni                       Navajo                   2
           Nevaquaya, Elizabeth        Comanche, Sac & Fox      3
           Weaver, Kristin                        Mowa Choctaw        4
                   
Women's Buckskin        
           Goodwill, Danita                             Osage              1
           Bigsky, Krystal                                 Cree               2
           Gray, Hauli                                     Ponca              3
           Thurman, Sophia                             Navajo            4
                   
Women's Jingle      
        Olson, Carmel                              Ojibwe                  1
        Roberts, Rowena                          Nakoda                  2
        Wahweotten, Angela        Prairie Band Potawatomi     3
        Willie, Shelly                               Navajo                  4
                   
Women's Fancy Shawl       
        Street, Verna                       Cherokee, Meterrin        1
        Bird, Joey             Dakota, Mandan, Hidatsa, Arikira    2
        Nevaquaya, Naomi                     Comanche                3
        Roberts, Oke-Tw'sha                Choctaw, Nakoda        4
                   
Jr. Boys Straight       
     Goodfox, Ryan        Pawnee, Sac & Fox, Comanche        1
     Hamilton, Kealani          Sac & Fox, Cheyenne                2
                   
Jr. Boys Traditional       
Polite, Lendrick        Mescalero Apache, Northern Paioute        1
   Rolin, Tom                                      Creek                      2
   Weaver, Delsin                         Mowa Choctaw               3
   Andrade, Eduardo                     Navajo, Apache               4
                   
Jr. Boys Grass   
       
           Eaglestar, James Ray           Pueblo, Sioux               1
           Roberts, Mu-Juhtheen        Choctaw, Nakoda           2
           Borridge, Dalton               Coushatta - Alabama        3
           Poncho, Joseph                     Coushatta                  4
                   
Jr. Boys Fancy        
      Bullock, Angel                Alabama, Sac & Fox                 1
      Poncho, Shaundai           Alabama - Coushatta                2
      Thurman, Tyler        Sac & Fox, Comanche, Navajo        3
      Colton                          Coushatta - Alabama                4
                   
Jr. Girl's Cloth       
      Hughes, Vickielynn              Otoe - Missouria                 1
      Goodfox, Tara           Sac & Fox, Comanche, Pawnee     2
      Beene, Kianah                  Alabama - Coushatta              3
      Langley, Robin          Coushatta, Alabama-Coushatta       4
                   
Jr. Girl's Buckskin       
      Tsosie, Nazhoni        Kiona, Otoe Missouria, Quapaw        
                   
Jr. Girl's Jingle       
     Wahweeten, Brennah        Prairie Band Potawatomi        1
     Nevaquaya, Rebekah             Lakota, Comanche             2
     Attoncknie, Rainy                  Kiowa, Comanche             3
     Butler, Ulianne                     Alabama - Coushatta           4
                   
Jr. Girl's Fancy Shawl        No Contestants